Birbirine En çok Benzeyen 5 Dil

Birbirine En çok Benzeyen 5 Dil

Dünyada konuşulan 7000’in üzerinde dil var. Birbirinden etkilenen ve benzer olan diller eğer hızlı şekilde dil öğrenmek istiyorsanız, öğrenmenize oldukça yarar sağlayacaktır. Birbirine benzeyen dillerin başında İspanyolca, İtalyanca, Fransızca, Portekizce, Katalanca ve Rumence gelmektedir.

İspanyolca, dünyada 477 milyon konuşmacı ile dünyanın en çok konuşulan 2. dilidir. Bu nedenle, birçok insan İspanyolca konuşmayı öğrenir. Bu, yalnızca İspanyolca konuşabilen diğer insanlarla iletişim kurabilmelerini sağlar. Bunların arasındaysanız ve İspanyolca’da zaten hakim olduysanız, diğer birbirine benzeyen dilleri de öğrenmesini isteyebilirsiniz. Neden İspanyolca gibi diller aramıyorsunuz?

1.İtalyanca

Romantik dil olarak da bilinir, bu da eski Vulgar Latin’in soyundan geldiği anlamına gelir. İspanyolca konuşmayı bilen insanlar İtalyanca öğrenmeyi kolay bulacaktır. Bunun nedeni, dillerinin konuşma biçimine benzer olmasıdır

Bununla birlikte, İtalyanca nasıl yazacağınızı öğrenmek için kolay bir zamanınız olacağı anlamına gelmez. İspanyolca kelimelerden farklı olarak, İtalyanca kelimeler çok sayıda çift harf kullanır. Ayrıca kelimelerinde “J” harflerini kullanmazlar.

Böyle durumlarda sözlerini İtalyanca ya da İspanyolca yazıp yazmadıklarını kontrol etmek zorunda kalmaları diğer insanlara zahmetli olabilir, ancak bu sizi İtalyanca öğrenmekten vazgeçirmemelidir. İtalyan dilinin kullandığı dilbilgisi de İspanyolca dilbilgisi gibidir. Bu, İtalyanca cümleler kurmanızı kolaylaştırmalıdır.

2.Fransızca

Fransızca, İspanyolca’ya benzer, çünkü başka bir Romance dilidir. Ayrıca bazı fiilleri paylaşır ve isimleri oluşturma şekli de benzerdir. Bu, yeni bile olsanız Fransızca’yı anlamayı kolaylaştıracaktır. Sorun yaşamanız gereken tek şey telaffuz. İnsanlar, harflerin konumuna bağlı olarak Fransızca’nın bir kelimenin birden fazla telaffuzuna sahip olduğunu bilirler. Farklı pozisyonlar daha nazal ve guttural seslere neden olacaktır. Fransızcada ayrıca çok sayıda sessiz harf vardır. Bu, İspanyolca öğrenen insanları şaşırtabilir, çünkü bunların çoğuna sahip değildir. Sonunda, yine de, hem Fransız dilinin hem de İspanyolca dilinin kökenleri nedeniyle kolay bir öğrenme deneyimi olduğu kanıtlanmalıdır.

3. Portekizce

Bu dil, İspanyolca’ya en yakın dildir. Çünkü hem İspanyolca hem de Portekizce benzer bir dil grubu olan Batı İberya grubundan geliyor. Bu, telaffuz ve sözlüklerinde birçok benzerlikle sonuçlanır.

Diller arasındaki tek fark, onların eşsiz kelime dağarcığlarıdır. Bunun nedeni ülkelerin tarihi. İspanya’nın yıllar içinde daha fazla Arapça etkisi oldu. Bu onların etkilerinden daha fazla kelime tutmalarıyla sonuçlandı. Bu aynı zamanda yeni kelimelerini oluşturma biçimlerini de etkilediği anlamına geliyordu. Bu arada Portekiz, İspanya’nın yaptığı kadar Arap etkisi almadı. Bunun yerine, Latin kökenlerinin etkisini kullandılar. Ayrıca Fransız kökenli bazı terimler türetmişlerdir.

4.Katalanca

Valencian olarak da bilinen bu dil, köklerini Latin dilinden bulur. Romantizm dilini kullanan diğer ülkelerden de biraz etkilenir. İspanya’nın bir parçası olması nedeniyle, Katalanca öğrenmek İspanyolca konuşan insanlar için kolaydır. Aslında, Katalanca İspanyolca ile hiçbir farkı yoktur. Farklı olan tek şey bazı kelimelerin yazılışıdır.

Genellikle bazı ünlüler değiştirilir. Örneğin, İspanyolcada “çekmek” “atraer” olurken, Katalanca’da “atreure” olur. İspanyolca N’nin yerine “ny” yazılır ve bu da bazı yazımların değişmesine neden olabilir. Birbirine yakın diller sizin ve yerlilerin birbirinizi anlamalarını sağlayacaktır. Bu, acil durumlar gibi bazı şeylerin çözülmesini kolaylaştırabilir. Katalanca konuşanlar sizi anlamakta zorlanmadan, bazı İspanyolca tıbbi terimleri gibi şeyleri iletebileceksiniz.

5.Rumence

Başka bir dil öğrenmenin nedenlerinden biri, Latin dilinin her dili nasıl etkilediğini anlamaktır. Romen dili size bu konuda çok yardımcı olabilir. Bunun nedeni, bu dilin zaman geçtikçe orijinal Latince dilbilgisine yakın olması. İspanyolca gibi Romence de bir Roman dilidir. Ancak, İspanyolca’nın aksine, bu dilin izlediği yol farklıydı. Diğer Romanca dillerinden etkilemek yerine, Romenler Slav ve Macar dillerinden etkilendi.

PAYLAŞ

Yorumlar kapatıldı.


Tercüme Yazılarımız

Blog yazılarımız ile Tercüme'ye dair her türlü gelişme ve haberleri yakından takip edebilirsiniz.

Yeminli Tercüme Nedir ve Neden Bu Kadar Önemlidir?
3 Madde ile Yüksek Kaliteli Tercüme
Tercüme Bürosunun Kalitesini Gösteren Etmenler